Meritum „czyszczenia” rejestru BIK

Meritum „czyszczenia” rejestru BIK „Jak wyczyścić BIK?” – to pytanie padło niezliczoną ilość razy w sieci. Często również do nas piszecie w tej sprawie. Dziś postanowiliśmy opowiedzieć o kliku istotnych elementach, które wpływają na to, czy „wyczyszczenie” negatywnych wpisów jest rzeczywiście możliwe…

Zacznij od sprawdzenia

Warto pobrać swój raport BIK z oficjalnej strony Biura Informacji Kredytowej. Dzięki niemu będziesz w stanie prześledzić historię spłat każdego swojego kredytu. Dowiesz się jakie są aktualne postępy w spłacie, czy dokonujesz wpłat terminowo, a co ważniejsze czy nikt inny nie wziął na Ciebie kredytu, o którym mógłbyś nie mieć pojęcia. W raporcie znajdziesz:
  • Jakiego rodzaju zobowiązania posiadasz,
  • wysokość pożyczonej kwoty,
  • kwotę do spłaty,
  • wysokość miesięcznych rat,
  • dodatkowo wszystkie te dane są podsumowane, aby dać ogólny pogląd ile miesięcznie musisz wydać na spłatę.
Jeśli nie masz pewności co do zawartych informacji w raporcie i nie wiesz w jaki sposób go zinterpretować, to pamiętaj, że warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prawników.

Poznaj swoją ocenę…

Punktową oczywiście – lub scoring, o którym wspomnieliśmy także w artykule „Jak działa BIK?”. Ocena ta pomaga także w sprawdzeniu wiarygodności kredytowej z punktu widzenia banku. Im wyższa, tym lepiej – wtedy jest mniejsze ryzyko nieudzielenia przez bank kolejnego kredytu. Wartym uwagi jest fakt, że na ocenę punktową wpływ ma m.in. aktywność kredytowa, ich spłacalność i częstotliwość wnioskowania o nie. Ocenę poznasz dzięki analizie raportu.

Fakty i mity

1. „Nie da się wyczyścić historii kredytowej na żądanie.” – Fakt. Na żądanie nie można usunąć dowolnych, wybranych przez siebie wpisów. Można tylko te, które dotyczą spłaconych zobowiązań. 2. „BIK to lista dłużników.” – Nic bardziej mylnego! Rejestr ten zawiera wszystkie informacje na temat KAŻDEGO kredytobiorcy, nawet tego, który rzetelnie spłaca swoje zobowiązania. Celem rejestru Biura Informacji Kredytowej jest ułatwienie weryfikacji każdego, kto ubiega się o kredyt. Bank zanim udzieli kredytu, sprawdza czy mieliśmy wcześniej jakieś zobowiązania i czy były regularnie spłacane – na tej podstawie decyduje czy udzieli nam kredytu. 3. „Biuro Informacji Kredytowej na nasz wniosek usunie wpisy.” – Mit. Negatywne wpisy z rejestru BIK może wycofać tylko ten wierzyciel, który je tam wcześniej umieścił. Biuro Informacji Kredytowej jest jedynie ich administratorem. 4. „Mając negatywne wpisy nie otrzymam kredytu.” – Fakt. Negatywne wpisy mocno zaniżają naszą ocenę punktową i zdolność kredytową. Kup przewodnik po BIK I BIG

Pytanie kluczowe: Czy można usunąć negatywne wpisy z BIK?

Tak. Można dokonać tego tylko wtedy, gdy dotyczące ich zobowiązania finansowe zostały w całości spłacone. Szansa na usunięcie wpisów istnieje w kilku przypadkach:

  • W przypadku błędnych danych kredytowych bądź osobowych w BIK.
  • Zazwyczaj należy odczekać okres pięciu lat od spłaty, by móc je usunąć – gdy opóźnienie w spłacie kredytu przekroczyło 60 dni, a bank poinformował dłużnika listem poleconym, że dane będą przetwarzane bez jego zgody, ze względu na zaistniałe opóźnienie.
  • Jeśli zobowiązanie nie było spłacane terminowo, lecz zostało spłacone w całości, to istnieje szansa na wyczyszczenie negatywnych wpisów, jeśli oczywiście opóźnienia nie przekroczyły 60 dni.
  • Możliwe jest także usunięcie wpisów dotyczących opóźnień powyżej 60 dni (gdy zobowiązanie jest spłacone w całości) – tylko wtedy, gdy bank lub SKOK nie poinformował klienta listem poleconym, że zamierza przekazać dane osobowe do BIK oraz przetwarzać je bez jego zgody.
  • Jeśli zobowiązanie przekroczyło 60 dni – możliwe są też negocjacje. W tym przypadku najlepiej jeśli podejmą je prawnicy w naszym imieniu – są wtedy większe szanse na usunięcie wpisów.
Zgłoś się do nas aby wycofać swoje negatywne wpisy z BIK. W zakresie tej usługi gwarantujemy Ci wsparcie prawne z zakresu czyszczenia rejestrów – więc będziemy w stanie odpowiedzieć na każde Twoje pytanie związane z negatywnymi wpisami, bez dodatkowych opłat. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami pojawiającymi się na blogu – polub nasz fanpage i dołącz do grupy „Tworzymy Twój Finansowy Spokój”.

K.P.

Komentarze